OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

.:O maltézáčikoch:.

 
Pôvod
Maltézsky pesík (pes, pinč) patrí k najstarším plemenám psov na svete. Pochádza zo Stredomoria, ako chovný pes bol vyšľachtený do dnešnej podoby vo Veľkej Británii. Pochádza ešte z obdobia v Stredoveku. Žil ešte za obdobia rímskeho impéria, vtedy sa toto plemeno nazývalo Canis Melitensis. Názov bol odvodený od jadranského ostrovu Mljetu. Vďaka ostrovu Malta, kde maltézski psi žili v tej dobe tiež, dostalo plemeno aktuálny názov - maltézsky pes.    

Vzhľad
Srsť: dlhá, biela
Hlava: široká, zaguľatená   

  • čumák - tvorí 1/3 celkovej dĺžky hlavy, výrazné stopovanie  
  • oči - tmavé, guľaté, výrazné uši - trojuholníkového tvaru, priľahlé, na povrchu hustá srsť, vysoko dané  

Telo: obdĺžnikový rámec chrbát: rovný

  • hrudník: priestorný, do výšky lakťov
  • nohy: rovné, krátke.
  • chvost: nasadený v línii zadku, zakrútený, na ňom dlhá srsť
  • srsť: dlhá, siahajúca po zem, lesklá, ťažká, biela farba        

 
 
Charakteristika  
Maltézsky pes patrí nie len k najstarším, ale aj najmenším plemenám psov. Je veľmi inteligentný a obľúbený spoločník v každej domácnosti. Rýchlo sa učí, preto je výchova nenáročná. Rád sa mazná, miluje deti. Je pokojný, veľmi citlivý. Každého neznámeho človeka privíta štekotom, avšak po krátkej dobe si naňho zvykne. Je roztomilý i pohľadom, keď sa na vás pozrú tie guľaté tmavé očká, neviete odolať :o) Maltézsky pes je typickým domácim  spoločníkom, preto nie je vhodné chovať ho vonku! Maltézske psy sa dožívajú 14 - 15 rokov!

Výbava 
Pri kúpe psíka sú potrebné základné veci, ale môžte samozrejme kúpiť aj drobnosti.
Nevyhnutné je: miska na vodu, miska na jedlo, obojok, vôdzka, krmivo, pelíšek, kefa...      
 
                                    Miska na vodu a jedlo:                                    Obojok:                                        Vôdzka:
     

                                            Pelíšek:                                                            Kefa:                             Prepravka:
             
 

Miska: Treba mať dve misky a to na vodu a na jedlo. Najlepšie sú keramické misky. Existujú aj misky plastové a keď chcete mať takú, odporúčam kúpiť dvojitú misku - sú to vlastne dve spojené misky, jedna na vodu a druhá na jedlo.
Obojok: Na maltézskeho psa stačí normálny kožený obojok. Retiazkový mu nedávajte, tie sa hodia skôr na väčšie psy, ktoré sa pripravujú na výstavu a majú tréningy.
Vôdzka: Maltézáčik je veľmi energický, aktívny a všade musí byť prvý. Preto je lepšie, ak mu kúpite naťahovaciu vôdzku, tzv. flexi vôdzka (viď obrázok). Ja mám 5-metrovú vôdzku a to je pre Ričina ešte málo :o) Informovala som sa o najväčšej dĺžke flexi vôdzky a bolo mi povedané, že najdlhšia je 8-metrová, to by mi hádam už mohlo stačiť :o)
Pelíšek: Každý psík má svoje miestočko a najlepšie je, keď ho má na chodbe, kde aj najlepšie počuje zvuky z vonku. Môj pes má radšej kryté pelíšky (viď na obrázku "pelíšek" - stan), než tie otvorené
Kefa: Maltézsky pes musí byť denne česaný, takže kefu treba. Kúpite ju hocikde v zverimexe, zoomarkete, u veterinára alebo v supermarketoch (Kaufland, Billa, TESCO)...
Prepravka: Maltézske psy sú malé, preto nemusia mať za každú cenu prepravku. Ak však z nejakých dôvodov prepravku potrebujete, musí sa v nej pes dobre cítiť. Nekupujte mu uzavreté prepravky, kde pes nevidí nič naokolo, radšej nech má prepravku z jednej strany mriežkovitú (viď obrázok)

Výživa
-šteniatka: veľmi rýchlo rastú a preto je dôležité kvalitné krmivo pre šteniatka, ľahko zakúpiteľné napr. u vášho veterinára
-dospelé psy: treba podávať kvalitné krmivo, ktoré má vplyv na kvalitu srsti
-staré psy: nevyžadujú také množstvo potravy, ako šteniatka a dospelé psy, preto mu zožente krmivo pre seniorov, nie je totiž dobré zaťažovať organizmus krmivom pre dospelých  
Nikdy nekupujte krmivo, ako je napríklad Pedigree! Veľmi nekvalitné krmivo, ktoré psovi nemôže nič iné iba ublížiť! Vhodnú stravu prekonzultujte so svojim veterinárom, ktorý vám istotne nejaké krmivo predá! Najlepšie je, ak je pes vyživovaný iba granulkami od veterinára, žiadne čokolády (či psie, či ľudské)! Samozrejme, aby ste psa vycvičili, musíte ho niečim pochváliť, takže ak sa dá pamlsok občas, nezaškodí to. Veľmi dobré ľudské jedlo pre psa sú napr. ovsené vločky (bez medu), občas aj nejaká zelenina. Nikdy nedávajte psovi niečo okorenené, pretože môže stratiť čuch. 

Starostlivosť        
Srsť: je veľmi dôležité, aby sa srsť denne jemne prečesávala kefou, v opačnom prípade sa začnú na srsti robiť chumáče a váš psík sa bude musieť vyholiť, inak by sa mu srsť mohla zapariť (vlastná skúsenosť). Čo je výhodné, maltézske psy nepĺznu, výnimkou je, keď sa šteňacia srsť mení na dospelú, vtedy srsť potrebuje obzvlášť veľkú starostlivosť. Kúpanie maltézáčika stačí raz do 1 - 2 mesiacov (ak je nevýstavný, vtedy raz za 1-2 týždne) kvalitným šampónom a kondicionérom. Ak je srsť vysušená, použite olej.
Vyžaduje sa taktiež starostlivosť o oči, resp. o srsť pod očami, v opačnom prípade vidíme škaredé stopy na srsti po slzách. Predísť sa dá špeciálnym roztokom 
Maltézáčikovi ako aj každému inému psovi sa môžu čistiť zuby. V zverimexoch už existujú aj kosti na čistenie zubov, odporúča sa však pasta pre psov (nepoužívajte ľudskú pastu!). Ak psovi chcete čistiť zuby, max. jedenkrát denne. Pasty spolu s kartáčkami, ktoré existujú aj vo variante "na prst", kde si kartáč jednoducho dáte na ukazováčik a čistíte, je možné zakúpiť vo zverimexoch a možno aj u veterinára.          

Príprava na výstavu        
U tohoto plemena príprava na výstavu spočíva v úprave jeho dlhej, hodvábnej srsti. Srsť sa natáča do špeciálnych hodvábnych alebo igelitových natáčok, v ktorých musí byť premastená olejom, aby sa chlpy nelámali. Natáčky sa prečesávajú asi dvakrát týždenne.
 

ZDROJ: google vyhľadávač, vlastné vedomosti, skúsenosti


Pajdinecka: my-maltesedog@wbl.sk


Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok